Dla wielu młodych ludzi z Domu Dziecka, perspektywa dorosłego życia, to byle dostać dowód, i wyrwać się może do Anglii. Bez ukończenia szkoły, bez zawodu.
Wielką pracę wkładają w dzieci i młodzież opiekunowie i wychowawcy z Domów Dziecka i placówek wychowawczych, jednak nie zawsze i oni nie mają wsparcia, by zapewnić pomoc dzieciom i dobry start w dorosłe życie.
Dlatego wspieranie, pomaganie dzieciom i opiekunom, żeby dzieci i młodzież mogła nie tylko atrakcyjnie spędzać czas na żaglach, ale także uczyć się i zdobywać nowe umiejętności. Tak by w przyszłości zwiększyć ich szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy.
KOMU POMAGA
TWOJE 1,5 PROCENTA?
KTO MOŻE PRZEKAZAĆ 1,5% PODATKU?
DEKLARACJA PIT 2024:
pracownicy – PIT 37
osoby prowadzące działalność gospodarczą – PIT 36
przedsiębiorcy-liniowcy – PIT 36L
gracze giełdowi – PIT 38
od umów najmu - PIT 28
osoby, które sprzedały nieruchomość – PIT 39
emeryci/renciści – PIT OP
JAK ROZLICZYĆ PIT 2024 – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Przekazanie jednego procenta jest proste i zupełnie bezpłatne – nie wpływa na wartość zwrotu podatku dochodowego. Potrzebny jest jedynie numeru KRS organizacji pozarządowej, którą chcesz wesprzeć, oraz obliczonej kwoty 1,5% podatku.
Jak obliczyć wartość 1,5%? Zrobi to za ciebie nasz program Twój PITax. Twoje zeznanie jest automatycznie uzupełnione o numer KRS naszej fundacji.
Kto może przekazać 1,5% swojego podatku?
Każdy podatnik rozliczający się w Polsce ma prawo do przekazania 1 procenta podatku w danym roku podatkowym.
Jak rozliczyć PIT przez Internet?
Nie musisz znać się na rozliczeniu PIT. Oblicz wygodnie wysokość swojego podatku PIT, razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najszybszy i najwyższy zwrot podatku z PIT 2024 nawet do 45 dni. Wejdź na link i wypełnij swój pit przez internet.
Rodzaje PIT, czyli którą deklarację PIT wybrać w 2024?
Najpopularniejszymi i najczęściej wybieraną formą PIT są przede wszystkim PIT-36 oraz PIT-37. PIT-36 przeznaczony jest dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. natomiast PIT-37 rozliczają się osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę, o dzieło czy na zleceniach.
Jest jeszcze kilka innych rodzajów PIT (np. PIT-28, PIT-38, PIT-39).
Do kiedy rozliczamy podatek PIT 2024?
-
W tym roku wyznaczono następujące terminy złożenia deklaracji podatkowej:
do 28 lutego 2024 roku (poniedziałek) – PIT-28 -
do 30 kwietnia 2024 roku (piątek) – PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39, PIT OP.
Rozliczając podatek PIT, możesz skorzystać z różnych ulg podatkowych. Są to odliczenia, ulgi przeznaczone dla osób spełniających określone warunki w danym roku podatkowym. Wśród najpopularniejszych ulg są - ulga prorodzinna (na dzieci), odliczenie darowizn (np na fundacje) czy rozliczenie z małżonkiem.
Aby w łatwy sposób sprawdzić, jakie ulgi przysługują Tobie i czy możesz je rozliczyć, skorzystaj z naszego programu do rozliczeń e-PITy, który krok po kroku poprowadzi Cię przez proces i dodatkowo ułatwi obliczenia podatkowe.
Odliczania podatkowe z tytułu darowizny
Darowizny, które przekazałeś w trakcie roku podatkowego na rzeczy fundacjom i stowarzyszeń, możesz odliczyć od swojego podatku. Dzięki temu z jednej strony wspierasz 3 sektor, a z drugiej obniżasz płacony przez siebie podatek. Zobacz jak możesz odliczyć podatek z tytułu darowizny.
Nie potrzebujesz do tego specjalnych dokumentów. Wystarczy, że przy wypełnianiu zeznania Ty lub twój małżonek zaznaczy właściwą rubrykę i wpisze dane swojego współmałżonka. też nie są wymagane dwa podpisy. Prawo do rozliczania się z małżonkiem posiadają osoby fizyczne, które pozostawały przez cały rok w związku małżeńskim oraz we wspólnocie majątkowej, a także nie korzystają z opodatkowania liniowego, ryczałtu, karty podatkowej lub podatków tonażowym.
Na początku należy osobno, dla każdego małżonka odliczyć ulgi, które im przysługują. Następnie dodać dochody małżonków, podzielić przez dwa, wyliczyć podatek od uzyskanej kwoty, a następnie pomnożyć razy dwa.
Jak można przekazać 1,5% podatku na OPP w usłudze Twój e-PIT? (podatki.gov.pl)
Na portalu podatki.ogv.pl w usłudze Twój e-PIT przekazywanie 1,5% jest bardzo proste. Należy zalogować się na indywidualne konto w serwisie podatki.gov.pl – i na pierwszym ekranie znajdziesz informacje o możliwości wsparcia organizacji pożytku publicznego. W tym samym miejscu dokonujemy wyboru, którą organizację chcesz wspierać.
Twój e-PIT – automatycznie rozliczy Twój PIT 2024 (podatki.gov.pl)
Od 15 lutego do 30 kwietnia 2025 roku na twoim profilu na e-PIT, będą czekać przygotowane twoje zeznania podatkowe. Co najważniejsze to Ty decydujesz komu chcesz przekazać 1% podatku.
Automatyczne rozliczenie PIT – co zrobić?
Urząd skarbowy korzysta z danych od płatników składek (czyli np. pracodawców i zleceniodawców) oraz danych z rozliczenia za rok 2020, takich jak twój numer konta do zwrotu podatku, ulgi na dzieci, czy deklaracja przekazania 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego.
Co należy zrobić z Twoim e-PIT-em?
-
Przygotowane zeznanie trzeba sprawdzić! Jeżeli wszystkie dane zgadzają się, czyli: sposób rozliczenia (należy pamiętać, że zeznanie jest przygotowane indywidualnie), ulgi podatkowe, z których mamy prawo skorzystać czy OPP, rozliczenie wystarczy tylko zaakceptować i wysłać on-line.
-
Możemy wprowadzić zmiany – wskazać fundacje czy stowarzyszenie i przekazać jej 1%, jeśli tego nie zrobiliśmy w poprzednich latach, wprowadzić odliczenia, takie jak darowizny na fundacje czy wydatki związane z użytkowaniem domowego internetu.
-
Możemy rozliczyć się samodzielnie – jak to robiliśmy w poprzednich latach. Możemy przygotowywać swój PIT w programach do rozliczenia, takich jak np. PITax i wysłać bezpośrednio do urzędu skarbowego, lub wypełnić papierowo. Podczas samodzielnego sporządzenia PIT w innej formie, roczne rozliczenie w ramach profilu w Twój e-PIT nie będzie ważne.
-
Możemy też nic nie robić, a wtedy – po 30 kwietnia 2025 – rozliczenie zostanie uznane za złożone w formie, w jakiej przygotowano je w usłudze Twój e-PIT. Warto pamiętać też o PIT-36 i rozliczanym do 1 marca 2025 roku PIT-28. Te zeznania nie zostaną zaakceptowane automatycznie – natomiast Pit-28 rozliczamy do 28.02.2024, musimy to zrobić sami (papierowo) lub złożyć w innej formie jak np za pomocą programu e-PITy.